Cena poświęcenia
photo

Piotr Owsiak

W tym miesiącu dla odmiany zrecenzuję film chiński (w koprodukcji z Hongkongiem). Będzie to ,,Hero” z 2002 roku. Film można zaliczyć do gatunku wuxia, a więc filmów opowiadających o bohaterach sztuk walki. Reżyserem jest Zhang Yimou, ale w produkcji wziął też udział Australijczyk Christopher Doyle jako autor zdjęć. ,,Hero” luźno bazuje na historii jednego z najsłynniejszych najemnych zabójców w dziejach Chin – Jing Ke, który miał za zadanie zabić króla Qin.

Akcja filmu toczy się w starożytnych czasach walczących królestw, kiedy to Chiny były podzielone na siedem zwaśnionych ze sobą państewek. Do stolicy królestwa Qin i jego króla przybywa Bezimienny aby odebrać nagrodę za zabicie groźnych przestępców – Nieba, Złamanego Miecza i Śnieżynki. W rzeczywistości Bezimienny przybył by zgładzić władcę, choć wraz z rozwojem rozmowy z tyranem narastają wątpliwości co do sensu jego zadania. Fabuła filmu jest wciągająca, intrygująca i wymagająca wiele uwagi ze strony odbiorcy.

W ,,Hero” możemy zobaczyć najwyższej klasy aktorów chińskich, począwszy od znanego także z produkcji zachodnich (m. in. „Mumii”) Jeta Li czy Zhang Ziyi, która grała w innych filmach z gatunku wuxia takich jak ,,Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok” czy ,,Dom latających sztyletów”

Kluczową rolę w filmie odgrywa gra kolorem, dzięki której widz może zrozumieć poszczególne wersje wydarzeń przedstawiane w trakcie seansu przez bohaterów. Kolor zmieniany jest przez scenerię, pomieszczenia, ale przede wszystkim przez stroje bohaterów. Tutaj niskie pokłony należą się szczególnie osobom odpowiedzialnym za kostiumy i Doyle’owi jako zdjęciowcowi. Najbardziej jednak zwróciły moją uwagę sceny jesienne oraz walka przy akompaniamencie gry ślepego starca w domu gier, gdyż przedstawiają nietypowy dla europejskiego odbiorcy anturaż.

Charakterystyczne są także fantastyczne efekty specjalne, które podkreślają epicki i orientalny charakter produkcji. Pod względem realizmu historycznego z pewnością dobrze oddano armię Qin i słynnych kuszników nożnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to kino gatunku historycznego. Mimo to dzieło Yimou zawiera bardzo dużo detali, które tworzą specyficzny dla orientu klimat. Szczególnie interesujące było wplecenie tajników chińskiej kaligrafii, w której dane słowo może być zapisywane na wiele różnych sposobów. Arcyciekawym zabiegiem są również walki mentalne, które toczą się wyłącznie w umysłach wojowniczych bohaterów, dzięki czemu możliwe jest bieganie po tafli jeziora czy unoszenie się wraz z porywami wiatru, bez których ,,Hero” nie miałoby swojego niepowtarzalnego dla wuxia smaku. Przyjęcie tej konwencji czyni ten charakterystyczny dla Azji gatunek bardziej strawnym dla okcydentalnego odbiorcy.

Niezastąpiona jest także ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Tan Duna, w której prym wiodą instrumenty smyczkowe, a wśród nich skrzypce erhu. Najbardziej w pamięć zapadły mi utwory ,,For the World” i ,,Warriors”.

Zastanawiałem się dłuższą chwilę nad wadami filmu, ale jedyne co przyszło mi do głowy to czas jego trwania. Wydaje mi się, że przy tak doskonałych efektach współpracy twórców film mógłby zostać rozwinięty o jeszcze więcej scen pokazujących piękno krajobrazów Państwa Środka oraz baśniowych walk między bohaterami.

Dokonując próby oceny wartości jakie niesie film i poruszanej problematyki: dostrzegam w „Hero” motyw poświęcenia dla kraju, którego ceną w przypadku sporej części bohaterów było własne życie. Obecna i promowana jest również lojalność, konfucjańskie godzenie się z losem, szacunek do autorytetów. ,,Hero” to też hołd złożony mądrości pierwszego cesarza-jednoczyciela Chin, Shi Huanga Qina, czyli filmowego króla Qin. Podsumowując ,,Hero” dobrze się prezentuje w zasadzie pod wszystkimi względami. Uważam ten film za konieczny do obejrzenia, ponieważ dzięki takim właśnie dziełom można dostrzec bliskie nam wartości również w kinematografiach innych cywilizacji, a patrząc szerzej że wszystko jest w rękach niebios.

Logowanie

FAQ

- Do czego służy logowanie?
Umożliwia ono członkom stowarzyszenia na publikowanie artykułów i aktualizowanie danych na stronie
- W jaki sposób uzyskać możliwość publikowania na stronie?
Możliwość publikacji posiadają jedynie członkowie stowarzyszenia, jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do organizacji skontaktuj się z nami.